آشنایی با باورهای غلط بعضی مردم

انسان به ماه رسیده و به زودی به مریخ نیز خواهد رسید، اما برخی هنوز شک دارند که علم تا چه حدی قادر است. حتی اگر علم خود را در سطح بسیاری ثابت کرده است، برخی از مردم هنوز به نظریه ها و افسانه های دروغین اعتقاد دارند که نادرست بوده اند، مانند این باور که زمین صاف است.


ما مجموعه ای از آن تئوری ها را که هنوز بعضی افراد به آن اعتقاد دارند جمع کرده ایم. شک و تردید بودن یک چیز است، اما نفی در مورد چیزی که به طور علمی توضیح داده شده است، چیزی است که این نظریه ها را واقعاً رد می کند.

1. زمین صاف است.

ممکن است بسیار افراطی به نظر برسد، اما برخی از مردم هنوز بر این باورند که سیاره زمین مسطح است، حتی اگر ناسا از GPS و ماهواره ها گرفته تا تصاویر از فضا استفاده کند و باعث شود آنها نظر خود را تغییر دهند. تئوری اولیه آنها مبتنی بر نقشه قدیمی است که زمینی مربع و ثابت را نشان می دهد. آنها بر این باورند که زمین یک دیسک است، مرکز آن دایره قطب شمال و قطب جنوب است و هر آنچه که علیه این گفته شده است یک تئوری توطئه محسوب می شود.

آشنایی با باورهای غلط مردم,درباره ی باورهای غلط مردم
برخی از مردم هنوز بر این باورند که سیاره زمین مسطح است

حقیقت:

ناسا ده ها عکس گرفته است که به وضوح ثابت می کنند سیاره ما گرد است. با این حال، روش های دیگری نیز وجود دارد که این واقعیت را اثبات می کند. ساده ترین راه این است که افق را بررسی کنید یا یک کوهنوردی را امتحان کنید. هرچه درخت بالاتر برود، دورتر خواهید دید. این به دلیل پیچیدگی زمین است. اگر صاف بود، ارتفاع آنقدر تغییر نمی کرد که می توانستیم ببینیم.

2. ماه کامل بر رفتار ما تأثیر می گذارد و ما را دیوانه می کند.

این یک اسطوره دیرینه است که برخی از مردم هنوز هم به آن اعتقاد دارند و ادعا می کنند که بیشتر جنایات خشن در طول ماه کامل اتفاق می افتد زیرا ماه مردم را دیوانه می کند. حتی ایستگاه های پلیس در انگلیس خواهان پشتیبان اضافی در طول ماه کامل هستند.

حقیقت های باور غلط مردم, باورها و حقیقت باورها
ماه کامل مردم را دیوانه می کند

حقیقت:

خوب، این درست نیست. مطالعات نشان داده اند که هیچ ارتباط واقعی بین افزایش جرم در طول ماه کامل وجود ندارد، حتی اگر به نظر می رسد واقعاً این اتفاق رخ داده است. این ارتباط را می توان توضیح داد، زیرا بیشتر اوقات، یک ماه کامل در تعطیلات یا آخر هفته اتفاق می افتد.

3. واکسن ها چیز واقعی نیستند.

در یک بررسی جدید، 45٪ از بزرگسالان آمریکایی در مورد واکسن ها سؤال کرده اند و اثربخشی آنها پاسخ منفی داده اند، و هم به نتایج و هم در ایمنی آنها شک کرده اند. بنابراین، بیشتر و بیشتر افراد واکسینه کردن بچه های خود و همچنین خودشان را متوقف کرده اند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ، تردید واکسن به عنوان یکی از 10 تهدید برتر برای سلامت جهانی در سال 2019 ذکر شده است.

طرز فکر غلط مردم,افکار غلط مردم
زدن واکسن ها اثر مثبتی ندارد

حقیقت:

واکسن ها موجب نجات جان خود شده و همچنان ادامه دارند. یک پزشک درباره تراژدی بیماری هایی مانند پرتوسیس که تقریباً یک قرن از بین رفته اند، توضیح داد و می گوید که آنها به عقب برگشته اند و باعث مرگ کودکان می شوند. وی می افزاید، واكسن های ایمن و مؤثر برای جلوگیری از ابتلا به این نوع بیماری ها وجود دارد، اما هنوز تعداد زیادی از والدین تصمیم می گیرند كه فرزندان خود را واكسینه نكنند.

4- استرالیا وجود ندارد و ساکنان آن وجود ندارند.

تعدادی از افراد معتقدند که استرالیا وجود ندارد. طبق گفته دانشگاه اوهایو ، نظریه آنها می گوید وقتی استرالیا به عنوان مستعمره مجازات بریتانیایی ها تأسیس شد، واقعیت این است که انگلیس همه زندانیان خود را به قتل رساند و جزیره ای وجود ندارد که تاکنون وجود داشته باشد. این باور عجیب توسط چندین مجله معروف پوشانده شده است.

حقیقت های باور غلط مردم, باورها و حقیقت باورها
وجود نداشتن استرالیا و ساکنان آن

حقیقت:

نیازی به توضیح این مورد نیست. البته استرالیا وجود دارد و نمایش از ماهواره ناسا اثبات نهایی است. یا می توانید به راحتی در هواپیما سوار شوید و خودتان به این نتیجه برسید.

5- هیولا Loch Ness واقعی است.

هنوز افرادی وجود دارند که به فرهنگ عامه در مورد هیولا دریاچه ناس اعتقاد دارند. فرض بر این است که این موجود غول پیکر در دریاچه ای در Loch Ness در اسکاتلند زندگی می کند. همه چیز با تصویری تهیه شده توسط پزشک که در حال بازدید از منطقه بود آغاز شد و از آن زمان بسیاری از افراد ادعا می کنند که آن را دیده اند.

درباره ی باورهای غلط مردم,باورهای غلط و اشتباه مردم
وجود هیولای غول پیکر در دریاچه ای در Loch Ness در اسکاتلند

حقیقت:

راستی، چیزی به نام Monster Loh Ness وجود ندارد. در زمان عکس گرفتن ، دیدن این عکس جعلی دشوار بود. با این حال، طبق مطالعاتی که بعدا انجام شد، به نظر می رسد که این عکس ها ساخته شده اند. چندین دانشمند بیولوژیک همچنین منطقه جمع آوری DNA را کشف کرده اند و دریافته اند که آنچه مردم دیده اند احتمالاً یک مارماهی غول یا مهر و موم است.

6. ماه دارای یک طرف تاریک است.

تصور می شود كه چون ما قادر به دیدن 100٪ سطح ماه از زمین نیستیم، مابقی آن یخ زده و تاریك و بدون نور خورشید است. این تصور غلط احتمالاً به دلیل مطالعه موردی به نام قفل جزر و مد زیاد شده است و باعث می شود ماه از زمین به نظر نرسد که در حال چرخش نیست.

باورهای غلط و اشتباه مردم, حقیقت های باور غلط مردم
نیمی از ماه یخ زده و تاریک و بدون نور خورشید است

حقیقت:

این تئوری را می توان با فازهای ماه رد کرد. در حالی که ما یک ماه کامل را تحسین می کنیم، خورشید کاملاً طرف آن را که برای ما قابل مشاهده است، روشن می کند. اما وقتی فقط بخش هایی از ماه را می بینیم ، به این معنی است که نور خورشید در آن طرف ماه در حال سقوط است، بخشی که نمی توانیم آن را ببینیم. “طرف تاریک” وجود ندارد، فقط یک طرف زمین و یک طرف دور وجود دارد.

7. هیچ چیزی به عنوان گرم شدن کره زمین وجود ندارد.

ممکن است باورنکردنی به نظر برسد اما برخی از مردم هنوز هم انکار می کنند که گرم شدن کره زمین واقعی است و طبیعت تحت تأثیر تغییرات وحشتناک انسان در محیط زیست قرار نمی گیرد.

باورها و حقیقت باورها،طرز فکر غلط مردم
گرم شدن کره زمین واقعی نیست

حقیقت:

تعداد زیادی مطالعه وجود دارد که نتایج آن ثابت می کند که تغییرات آب و هوایی واقعی است و در اثر فعالیت های انسانی ایجاد می شود. انتشار گازهای گلخانه ای عامل اصلی گرم شدن کره زمین ما است. اجماع علمی در مورد تغییرات آب و هوایی با بیش از 11600 مقاله و نتایج تحقیقات وجود دارد که ثابت می کند گرم شدن کره زمین مشهود است و بر همه ما تأثیر می گذارد.