16 ژوئن 2020
ژوئن 16, 2020

انواع پانسمان زخم

0 دیدگاه

انواع پانسمان زخم

پانسمان قرار دادن پوشش حفاظتی بر روی زخم است، که مهمترین شرط آن استریل بودن پانسمان است هدف از پانسمان زخم تسهیل در بهبودی زخم، پیشگیری از عفونت، جلوگیری از خونریزی، کمک به فرایند التیام زخم، عایق دما، حفظ رطوبت زخم و حفاظت زخم از صدمات دیگر است.


درمان زخم در همه افراد متفاوت است و اغلب به عوامل مختلفی بستگی دارد. سن و نوع پوست دو چیز است که نحوه درمان زخم و جلوگیری از عفونت را تغییر می دهد. عوامل دیگر به نوع زخم ، محل ، شدت و موارد دیگر بستگی دارد.

جلوگیری از عفونت امری ضروری است ، اما درمان زخم بسیار بیشتر از این کار می کند. هنگامی که با استفاده از پانسمان مناسب از زخم مراقبت می کنید، از بدن شما محافظت می شود. نوع پانسمانی که شما باید استفاده کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی از این موارد شامل نوع آسیب ، محل قرار گیری و شدت زخم است. در این مقاله ، ما در مورد انواع مختلف پانسمان زخم برای درمان طیف وسیعی از جراحات و زمان استفاده از هر کدام ، با شما صحبت خواهیم کرد.

اگر شما دچار یک آسیب جدی شدید، سعی نکنید خودتان زخم را درمان کنید و برای جلوگیری از عوارض آن ، به پزشک مراجعه کنید.

پانسمان زخم چیست؟

پانسمان زخم هر چیزی که در تماس مستقیم با زخم برای کمک به بهبودی و جلوگیری از بروز مشکلات یا عوارض بعدی زخم استفاده می شود. پانسمانهای مختلف براساس نوع زخم استفاده می شود ، اما هدف همه آنها کمک به کاهش عفونت است. پانسمان زخم همچنین به موارد زیر کمک می کند :

• خونریزی را متوقف کرده و دلمه بستن زخم را شروع می کند.

• خون اضافی ، پلاسما یا مایعات دیگر را جذب می کند.

• دبریدمان زخم (برداشتن بافت های مرده و به شدت آلوده پوست)

انواع مختلف پانسمان زخم :

امروزه انواع مختلفی از پانسمانهای زخم وجود دارد که در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله ، در مورد متداول ترین آنها صحبت خواهیم کرد. آنها شامل موارد زیر است.

پانسمان پارچه ای (نخی) :

انواع پانسمان و روش انجام آن, پانسمان سوختگی
پانسمان پارچه ای در دو نوع پانسمان بسته بندی شده و رولی وجود دارد

این نوع پانسمان زخم رایج ترین پانسمان است. این نوع پانسمان همه کاره است و برای محافظت از زخم های باز از تعدادی از صدمات جزئی استفاده می شود. از پانسمان پارچه ای معمولاً برای زخمهای کوچک یا در مناطق حساس استفاده می شود.

بیشتر اوقات ، پزشکان از پانسمان پارچه ای به عنوان اولین لایه محافظت استفاده می کنند و در شرایط دیگر ، از آنها به عنوان دومین لایه برای تأمین امنیت بیشتر زخم استفاده می شود. احتمالاً قبلاً از پانسمان پارچه ای استفاده کرده اید ، زیرا آنها شناخته شده ترین نوع پانسمان مورد استفاده در خانه ها ، البته غیر از چسب زخم هستند. پانسمان پارچه ای در دو نوع پانسمان بسته بندی شده و رولی وجود دارد. آنها در اشکال و اندازه های مختلفی موجود هستند و به راحتی تغییر می کنند تا بتوان هر زخمی را با آنها پانسمان نمود.

پانسمان فوم :

انواع پانسمان و روش انجام آن, پانسمان سوختگی
جذب بالای پانسمان فوم به بهبودی سریعتر کمک می کند

یکی دیگر از انواع متداول پانسمان زخم ، پانسمان فوم است. بسته به مارک آنها بسیار نرم و معمولاً بسیار جذاب هستند. پانسمان فوم در حالی که زخم بهبود می یابد به محافظت از زخم کمک می کند و تعادل رطوبت سالم را حفظ می کند. این امر باعث می شود پانسمان های فوم برای زخم هایی که ممکن است بوی بد بو داشته باشند ، مناسب باشد.

جذب بالای پانسمان فوم به بهبودی سریعتر کمک می کند زیرا پانسمان به طور مؤثر مایعات اضافی را از سطح زخم ها جذب می کند و در عین حال زخم را مرطوب نگه می دارد. رطوبتی که در داخل زخم بوسیله پانسمانهای فوم نگه داشته می شود ، ضمن محافظت از ناحیه در برابر عفونت ،باعث بهبودی سریعتر می شود.

بخاطر نفوذپذیری منحصر به فرد پانسمان فوم، بخار آب وارد می شود اما باکتری ها نمی توانند وارد شوند. پانسمان فوم در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارد. دو گزینه چسب و غیر چسب در دسترس است.

پانسمان شفاف :

انواع پانسمان و روش انجام آن, پانسمان سوختگی
اغلب از پانسمان شفاف روی زخمهای بزرگتر و پیچیده تر استفاده می شود

پانسمان شفاف معمولاً در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد كه پزشك بخواهد از نزدیک بر بهبود زخم نظارت داشته باشد. از آنجا که پانسمان های شفاف با استفاده از یک غشا واضح ساخته می شوند ، نظارت بر زخم ها با استفاده از این نوع پانسمان در مقایسه با یک باند پارچه ای یا فوم بسیار ساده تر است. به همین دلیل اغلب از پانسمان شفاف روی زخمهای بزرگتر و پیچیده تر استفاده می شود.

در صورت استفاده صحیح از پانسمان شفاف ، پانسمان زخم شما را تمیز می کند ، بهبودی را تسریع می بخشد و به شما امکان می دهد تا بر عوارض نظارت داشته باشید.

پانسمان هیدروکلوئید :

انواع پانسمان و روش انجام آن, پانسمان سوختگی
پانسمان های هیدروکلوئید یکی از ماندگارترین انواع پانسمان ها هستند

پانسمان های هیدروکلوئید با ایجاد شرایط مرطوب به سرعت بخشیدن زمان بهبودی کمک می کنند و برای افزایش راحتی از مواد انعطاف پذیر ساخته می شوند. سطح پانسمانهای هیدروکلوئید با ماده ای حاوی پلی ساکاریدها و سایر پلیمرها که برای جذب آب و تشکیل ژل کار می کنند ، پوشیده شده است . این ژل در تماس مستقیم با زخم شماست و به بهبود سریعتر آن کمک می کند.

این نوع پانسمان ها بیشتر در سوختگی ها ، زخم های سبک تا متوسط ​​تخلیه شده ، زخم های نکروتیک ، زخم های بستر شریانی و وریدی پا، زخم های فشاری و زخم های وریدی استفاده می شود. آنها یکی از ماندگارترین انواع پانسمان ها هستند و کیفیت چسبندگی آنها باعث می شود کاربرد آنها راحت باشد.

محصولات مناسب برای مراقبت روزانه پوست
کیست مویی رو قبل از دردسرساز شدن درمان کن

پانسمان هیدروژل

انواع پانسمان و روش انجام آن, پانسمان سوختگی
پانسمان هیدروژل برای سوختگی درجه دو و زخم های آلوده مناسب است

برای زخمهای خشک که نیاز به کمی بهبودی دارند ، هیدروژل گزینه بسیار خوبی است. به گونه ای عمل می کند که رطوبت را به زخم شما اضافه می کند، بنابراین سریعتر بهبود می یابد و بافت خشک و مرده را تجزیه می کند. این فرایند به افزایش سطح آسایش بیمار کمک می کند و همزمان درد را کاهش می دهد. در برخی از محصولات هیدروژل برای راحتی بیشتر از ژل خنک کننده استفاده می شود.

پانسمان زخم هیدروژل معمولاً در طیف وسیعی از زخم ها استفاده می شود. زخم هایی که مقداری مایعات از آن خارج می شوند و برای ریکاوری قوی نیاز به پانسمان های هیدروژل دارند. آنها همچنین برای زخم هایی استفاده می شوند که به طور غیرمعمول دردناک یا نکروزه هستند. با توجه به مایع اضافی موجود در این پانسمان ها که باعث رشد سلولی می شود ، هیدروژل برای سوختگی درجه دو و زخم های آلوده مناسب است .

پانسمان آلژینات

انواع پانسمان و روش انجام آن, پانسمان سوختگی
پانسمان های آلژینات روی زخم هایی با خروج مایعات زیاد استفاده می شود

پانسمان های آلژینات بسیار جاذب هستند و در زخم هایی استفاده می شوند که دارای خونابه بیش از حد هستند. میزان جذب آنها تا 20 برابر است و باعث می شود آنها برای زخم های شدید یا عمیق مناسب باشند. در کنار جذب بالا، پانسمان های آلژینات همچنین ماده ای مانند ژل را برای کمک به روند بهبود ایجاد می کنند.

آنها بهترین برای سوختگی، زخم های وریدی و زخم بستر هستند. از آلژینات روی زخم هایی که در حال حاضر خشک هستند استفاده نکنید زیرا این روند مانع بهبودی می شود و محیطی را ایجاد می کند که حتی خشک تر باشد. آلژینات فقط باید روی زخمهایی که مرطوب هستند استفاده شود.

از آنجا که از پانسمان های آلژینات روی زخم هایی با خروج مایعات زیاد استفاده می شود ، آنها باید حداقل هر دو روز یکبار تعویض شود.

پانسمان کلاژن :

انواع پانسمان و روش انجام آن, پانسمان سوختگی
پانسمان های کلاژن به عنوان پوست دوم ، موقت عمل می کنند

پانسمان زخم کلاژن بیشتر برای زخم های مزمن با زمان بهبودی آهسته یا متوقف شده استفاده می شوند. آنها همچنین برای زخمهای فشاری، محل پیوند، زخم های جراحی، سوختگی و آسیبی که یک منطقه بزرگ از بدن شما را پوشش می دهد ، استفاده می شود.

تفاوت بین پانسمان کلاژن و سایر مواردی که در مورد آنها بحث کردیم این است که پانسمان های کلاژن به عنوان “پوست دوم” موقت عمل می کنند که اجازه می دهد سلول های جدید رشد و شکوفا شوند. بدون آن ، مدت زمان بهبودی خیلی بیشتر طول می کشد.

علاوه بر انواع متداول پانسمان زخم ، تعدادی گزینه دیگر نیز در دسترس است. اگر مجروح شده اید و به نوع خاصی از پانسمان زخم نیاز دارید ، با پزشک در مورد بهترین روش پانسمان برای وضعیت خود صحبت کنید.