10 فوریه 2020
فوریه 10, 2020

جراحی آندوسکوپیک سینوس

0 دیدگاه

جراحی آندوسکوپیک سینوس

جراحی آندوسکوپیک سینوس ، جهت درمان سینوزیت مزمن استفاده می شود. در این جراحی هیچ صدمه ای به بافت سالم بینی وارد نمی شود و تنها نقاطی از بینی و سینوس كه دچار عارضه هستند تحت جراحی قرار می گیرند. ( دکتر محمدباقر علیپور )

جراحی آندوسکوپیک سینوس ، در حقیقت یک روش جراحی کم تهاجمی است که برای درمان بسیاری از بیماری های بینی و سینوس از جمله پولیپ های بینی و سینوس ، عوارض سینوزیت ، تومورهای خوش خیم و بدخیم و برخی موارد سینوزیت همچون سینوزیت قارچی مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روش جراحی از وسیله ای به نام آندوسکوپ استفاده می شود ، آندوسکوپ به دوربینی مجهز است که قابلیت بزرگنمایی تصویر گرفته شده از ناحیه مورد نظر را دارد.

تصویر بزرگنمایی شده بر روی مانیتور ، منعکس شده و جراح با مشاهده تصویر موجود و با استفاده از ابزارهای ظریف می تواند اقدام به برداشتن پولیپ ها یا تومورها نماید.

سیستم ناویگاسیون

از این رو جراحی آندوسکوپیک سینوس ؛ بالا رفتن دقت جراحی را تضمین کرده و این امکان که جراح ، بدون صدمه زدن به بافت های سالم ؛ تنها نواحی مبتلا به بیماری را عمل کند محقق می نماید.

دستگاه شیور سینوس ، می تواند سبب کاهش زمان جراحی و نیز خونریزی حین عمل گردد ؛ لذا در جراحی آندوسکوپیک سینوس ، از این دستگاه کمک گرفته می شود.

لازم به ذکر است که در برخی موارد خاص ؛ در حین سی تی اسکن سینوس ، تکنیک ویژه تصویربرداری خاص یا سیستم ناویگاسیون نیز بکار می رود.

به این ترتیب در حین جراحی آندوسکوپیک سینوس ، تصاویر سی تی اسکن گرفته شده نیز به یک سیستم کامپیوتر جراحی ویژه منتقل می گردد و به طور همزمان با تصویر آندوسکوپی بر روی مانیتور به نمایش در می آید.

سپس با استفاده از ناویگاسیون یا تله متری ، موقعیت ابزار جراحی مورد استفاده در نواحی حساسی اعم از چشم و مغز نیز به صورت همزمان ، نمایش داده می شود.

بنابراین می توان اذعان نمود که این روش ، امکان هدایت ابزارهای جراحی به درون سینوس های بیمار و تطابق موقعیت آن ها در راستای حفظ ساختارهای حیاتی از قبیل چشم و مغز را از طریق تصاویر موجود بر روی مانیتور ، برای جراح فراهم می آورد.

کاربردهای سیستم ناویگاسون

انجمن گوش حلق و بینی و جراحی سروگردن آمریکا ، استفاده از سیستم ناویگاسون ( جراحی به کمک کامپیوتر در حین عمل ) را در موارد ذیل توصیه می نماید :

جهت انجام جراحی مجدد سینوس در بیمارانی که قبلا یک بار یا بیشتر تحت جراحی قرار گرفته اند.

برای درمان آناتومی بر هم خورده سینوس که در اثر ناهنجاری سینوس یا تصادف به وقوع پیوسته است.

جهت درمان پولیپ های وسیع سینوس و بینی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در صورت وجود بیماری سینوزیت ، پولیپ یا حتی تومور ، سینوس پیشانی ، اتموئید خلفی یا اسفنوئید ؛ استفاده از این روش کمک کننده خواهد بود.

چنانچه در مجاورت قاعده جمجمه چشم ، عصب بینایی یا شریان کاروتید ؛ بیماری وجود داشته باشد نیز این روش موثر واقع خواهد شد.

در صورت نشت مایع مغزی نخاعی یا مننگوسل در قاعده جمجمه ، استفاده از سیستم ناویگاسون می تواند اثرگذار باشد.

برای درمان تومورهای خوش خیم و بدخیم سینوس و بینی نیز استفاده از این روش بسیار مثمر ثمر واقع خواهد شد.

امروزه ، سیستم ناویگاسیون و دستگاه شیور سینوس ؛ در اکثر جراحی های سینوس جهت کسب نتایج بهتر و کاهش خطرات و عوارض جراحی بکار می روند.