07 آوریل 2020
آوریل 7, 2020

جراحی دیسک کمر

0 دیدگاه

جراحی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر : بیماری دیسک کمر و ابتلا به کمر درد می تواند سبب ناتوانی در انجام کارهای روزمره شود. برای درمان بیماری دیسک کمر روش های مختلفی از جمله جراحی میکروسکوپی ، جراحی آندوسکوپی و جراحی دیسک با لیزر وجود دارد. ( جراح مغز و اعصاب )

دکتر بهادر محمد امین ، بهترین جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات می باشند که موفق ترین نتایج درمانی با استفاده از تمامی تکنیک های فوق را در حوزه بیماری دیسک کمر ، در کارنامه کاری خود دارند.

در ادامه به طور کامل به شرح هر یک از روش های جراحی میکروسکوپی و آندوسکوپی دیسک کمر و همچنین جراحی دیسک کمر با لیزر خواهیم پرداخت.
جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

در جراحی دیسک کمر به روش میکروسکوپیک ، جراح ستون فقرات یک برش بسیار کوچک به وسیله میکروسکوپ در ناحیه کمر ایجاد نموده و غالبا بدون اینکه زوائد خلفی را بردارد ، اقدام به خارج کردن دیسک می نماید.

مزیت این روش ، کوچک بودن برش جراحی و متعاقبا عدم آسيب پذیری عناصر استخوانی می باشد که به دنبال این مسئله و به دلیل امکان بزرگنمایی موضع مورد نظر ، احتمال آسيب دیدگی ريشه عصبی شدیدا کاهش می یابد و در نتیجه بیمار به سرعت بهبود یافته و قادر به بازگشت به امور روزانه خود خواهد بود.

جراحی دیسک کمر

جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

در این روش نیز مشابه روش میکروسکوپی ، برشی بسيار کوچک در راستای خط وسط کمر و به موازات آن ایجاد می شود.

سپس جراح ستون فقرات به کمک آندوسكوپ اقدام به کنار زدن عضلات و همچنین برداشتن لیگامان ها می کند تا به این ترتیب ، قطعه در رفته دیسک را خارج نماید.

البته از آنجا که در این روش وسعت دید جراح ، محدود می باشد نمی توان دیسک های شدید کمری را به کمک آن ، استخراج نمود.
جراحی دیسک کمر با لیزر

عمل دیسک کمر با لیزر ، یک روش درمانی با حداقل تهاجم است که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) می باشد.

جراحی دیسک کمر با لیزر ، در حقیقت نوعی جراحی زیر پوستی می باشد که هدف از آن کاهش درد ، آن هم به میزان قابل توجهی می باشد.

جراحی لیزری دیسک کمر ، یک روش سر پایی است که با استفاده از بی حسی موضعی قابل انجام می باشد.

به طور کلی در عمل دیسک کمر با لیزر ، دسته ای از تشعشعات لیرز وارد فضای میانی دیسک شده و سپس از این امواج به منظور باز نمودن فضای دیسک و برطرف سازی مشکلات موجود در عصب دیسک استفاده می شود که در نهایت منتج به کاهش درد بیمار می گردد.

در این روش ، به دلیل استفاده از سطح معینی از انرژی لیزر امکان اصلاح مقداری از بافت نرم دیسک وجود دارد و به کمک آن و توام با گرما بخشی به موضع درمان می توان بدون این که آسیبی به محل مورد نظر وارد گردد ، منجر به تبخیر بخشی از مایع دیسک شده و به این ترتیب تا حدودی از میزان فشردگی موجود در دیسک کاست.