07 سپتامبر 2020
سپتامبر 7, 2020

رفع مو های زائد

0 دیدگاه

رفع مو های زائد

امروزه با استفاده از لیزر می توان به از بین بردن و رفع مو های زائد قسمت های مختلف بدن همچون صورت ، پشت لب ، پیشانی ، گوش ها ، گردن ، شکم ، ناحیه تناسلی و غیره کمک کرد. در این روش لیزر با استفاده از پالس های نور فولیکول مو را تخریب می کنند. ( لیزر مو های زائد )

در واقع نور لیزر هر چیز تیره را حرارت داده و می سوزاند. زمانی که این کار انجام می شود علاوه بر اینکه موی داخل فولیکول سوزانده می شود ، خود فولیکول نیز آسیب دیده و از بین می رود؛ در نتیجه مو های زائد بدن برای همیشه از بین می روند. به طور کلی مو های بدن دارای چرخه رشد و استراحت می باشند و در یک بازه زمانی برخی در فاز استراحت و برخی در فاز رشد می باشند.

رفع مو های زائد

زمانی که لیزر به مو های فاز استراحت تابیده شود هیچ اثری نخواهد داشت به همین دلیل برای از بین رفتن همه مو های زائد آن ناحیه ، به چندین جلسه لیزر درمانی با فاصله زمانی مشخص نیاز است. در واقع در هر جلسه مقداری از فولیکول های فعال سوزانده می شوند و پس از مدتی همه آن ها از بین خواهند رفت.

نکته
توجه داشته باشید که لیزر موهای زائد معجزه نمی کند. در واقع برای این کار از نوعی لیزر آرایشی بهداشتی استفاده می شود که به نحوی تنظیم شده که به روی بخش مورد نظر از پوست و مو تاثیر بگذارد.

زمانی که از لیزر استفاده می شود اشعه به صورت مستقیم به روی فولیکول مو تاثیر گذاشته و مو های زائد به صورت دائمی از بین می روند. همچنین از رشد مجدد آن ها جلوگیری خواهد شد. بنابراین انجام منظم آن حائز اهمیت است.

آیا کلیه افرادی که لیزر مو های زائد انجام می دهند ، کاندیدای مناسبی برای این کار هستند؟
خیر – به طور کلی بروز مو های زائد می تواند بر اثر عوامل هورمونی یا غیر هورمونی باشد. در صورتی که مو های زائد به دلیل عوامل هورمونی پدید آیند ، پیش از درمان زمینه ای نمی توان با هیچ لیزری نسبت به از بین بردن آن ها اقدام نمود. اختلالات هورمونی یا تخمدان های پلی کیستیک می توانند سبب رشد مو های ضخیم و تیره شوند. بنابراین بهتر است این افراد ابتدا نسبت به درمان آن ها اقدام کنند.

یعنی افرادی که مشکلشان هورمونی است نمی توانند لیزر کنند؟
بله – در صورتی که این بیماران همزمان با لیزر ، از دارو های مخصوص استفاده کنند می توانند تحت درمان با لیزر نیز قرار بگیرند. در واقع دارو ها از رشد موهای جدید جلوگیری کرده و لیزر هم به صورت همزمان مو های ایجاد شده را از بین می برد.

کدام دسته از افراد نمی توانند لیزر مو های زائد انجام دهند؟
بانوان باردار
افرادی که به دلیل شغلشان روزانه زمان زیادی را در معرض تابش مستقیم آفتاب هستند.
افرادی که دچار بیماری های عصبی هستند و ممکن است جای لیزر خود را بکنند.
افرادی که در ناحیه مورد نظر ، دارای زخم یا عفونت فعال هستند. این بیماران باید تا زمان بهبود این عوارض دست نگه دارند و پس از رفع آن ها اقدام به لیزر موهای زائد نمایند.
رفع مو های زائد

انواع دستگاه های لیزر موهای زائد
برای کسب نتیجه مطلوب از این درمان و با توجه به ویژگی های خاص هر فرد همچون رنگ مو ، نوع پوست ، ضخامت مو و ناحیه مورد نظر دستگاه های مختلفی وجود دارد که پس از معاینه و تشخیص پزشک بهترین آن ها برای شما انتخاب می شود. این فاکتور ها در زمان بندی و تعداد جلسات مورد نیاز هم تاثیر گذار هستند. از جمله دستگاه های لیزر مو های زائد عبارتند از :

دستگاه الکساندرایت
لیزر روبی ( یاقوت )
لیزر تور پالسی بالا
لیزر ND:YAG
لیزر دایود
مزیت های لیزر موهای زائد
این روش هیچ عوارضی برای فرد در پی نخواهد داشت.
با انجام لیزر بدون هیچ دردی مو های زائد بدن خود را از بین می برید.
نتیجه حاصل از آن دائمی است.
اثر بخشی آن بسیار سریع است.
پس از پایان هر جلسه فرد می تواند به کار های روزمره خود بپردازد.
این روش مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) می باشد.
با انجام لیزر پوست درگیر نمی شود و مستقیما به روی فولیکول مو اثر دارد.