09 مارس 2020
مارس 9, 2020

علایم لخته خون در بدن

0 دیدگاه

علایم لخته خون در بدن

ترومبوز که در زبان محاوره ای لختهٔ خون نامیده می‌شود، آخرین فراورده مسیر لخته شده خون در هموستاز می‌باشد. اجزای ترومبوز شامل پلاکت‌های متراکم، گلبول‌های قرمز و یک شبکه بافته شده از پروتئین فیبرین می‌شود.

در حقیقت ترومبوز یک پاسخ طبیعی به زخم برای جلوگیری از خونریزی است، اما می‌تواند منجر به ترومبوزیس شود، که خطرناک است و زمانی اتفاق می افتد که لخته‌ها در یک رگ خونی سالم جریان خون را مسدود کنند.

ترومبوز دیواری، ترومبوزی است که به دیواره رگ‌های خونی می چسبد. این ترومبوزها در رگ‌های بزرگ مانند رگ‌های قلبی و ائورت ظاهر می‌شوند. ممکن است باعث محدود کردن جریان خون شوند ولی معمولاً نمی‌توانند کامل آن را مسدود کنند.

وقتی فردی دچار بریدگی می شود ، خون آنها به طور طبیعی لخته می شود ، بنابراین می تواند جلوی خونریزی را بگیرد. لخته شدن طبیعی و بخشی از روند بهبودی است ، اما همچنین ممکن است بروز لخته خون در بدن بسیار مشکل ساز و حتی کشنده باشد. بنابراین ، شما می توانید از هشت نشانه احتمالی لخته خون آگاه باشید.

1. درد غیر قابل توضیح :

درد ممکن است در بسیاری از قسمت های مختلف بدن ایجاد شود ، اما بیشتر در سینه ، بازوها و پاها دیده می شود. ممکن است احساس درد شدید داشته باشد ، یا ممکن است احساس کند که در یک یا بیشتر این قسمت های بدن فشار یا درد وجود دارد.

2. تغییر رنگ در بازو یا پا :

لخته در بدن غالباً میزان خون موجود در نواحی مختلف را کاهش می دهد و این باعث می شود پوست کمرنگ یا حتی به رنگ آبی مایل به خاکستری شود. با این حال ، ترومبوز ورید عمقی می تواند به عنوان گرمی و قرمزی در بازو یا پا ایجاد شود.

3. ورم :

اگر متوجه تورم در بازوها و پاها شدید ، این نیز می تواند نشانه ای از لخته شدن خون باشد و باید بررسی شود.

نشانه های لخته خون در بدن, علائم وجود لخته خون در بدن
علائم هشدار دهنده وجود لخته خون در بدن

4. از دست دادن احساس :

اگر در پاها یا بازوها احساس بی حسی کنند ، می تواند نشانه لخته خون باشد زیرا گردش خون به خطر می افتد.

5. تنگی نفس همراه با درد :

وقتی لخته ای در ریه ها رخ می دهد ، به آن آمبولی ریوی گفته می شود و ممکن است باعث تنگی نفس همراه با درد شود. این علائم در صورت وجود لخته در قلب نیز ممکن است رخ دهد.

6. دردهای شدید شکمی :

اگر لخته خون در رگها ایجاد شود که خون را از روده خارج می کند ، می تواند در نتیجه باعث انسداد و تورم شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، به طور معمول بدان معنی است که بیمار در ناحیه شکم خود درد و گرفتگی شدید خواهد داشت.

7. مشکلات بینایی :

بسیاری نمی دانند که این می تواند نشانه ای از لخته خون باشد. با این حال ، بینایی به جریان خون و اکسیژن بستگی دارد. هنگامی که خون مداوم خون اکسیژن نشده نباشد ، این بدان معنی است که یک یا هر دو چشم تار می شوند. در صورت وجود لخته در چشم نیز می تواند رخ دهد.

8. حملات هراس :

این بیماری روی کسانی که آمبولی ریوی دارند ، تأثیر می گذارد. هنگامی که لخته در ریه ها باعث کاهش اکسیژن و جریان خون در بدن می شود ، می تواند باعث بروز علائمی شود که کاملاً شبیه حمله هراس است.

اینها فقط برخی از علائم وجود لخته خون است. این مهم است که سعی کنید خطر ابتلا به لخته های خون را کاهش دهید. ورزش زیادی داشته باشید و برای کسانی که کارشان بی تحرک است حتماً از جا بلند شوید و قدم بزنید. سعی کنید از نشستن برای مدت طولانی نیز خودداری کنید. با پزشک خود در مورد آنچه دیگر می توانید انجام دهید صحبت کنید.