10 آوریل 2020
آوریل 10, 2020

مراقبت های بارداری

0 دیدگاه

مراقبت های بارداری

مادران باردار به منظور حفظ سلامت خود و جنین از ابتدای دوران بارداری باید به یک پزشک خوب مراجعه نموده و تحت نظر او چکاب های مخصوص دوران بارداری را به صورت دوره ای انجام دهد، این اقدامات را مراقبت های دوران بارداری می گویند. ( متخصص زنان تهران )

همانطور که می دانید دوران بارداری از حساس ترین دوران برای هر مادر به شمار می آید و نیازمند مراقبت های ویژه ای است. متخصص زنان و زایمان نقش مهم و پررنگی را در سالم نگه داشتن مادر و جنین او تا زمان زایمان ایفا می کند.

اهمیت مراقبت های بارداری
در پروسه مراقبت های بارداری رشد و تغییرات جنین توسط پزشک متخصص به طور پیوسته بررسی شده و مادر باید مرتباً تحت نظر متخصص زنان و زایمان ویزیت شود و آزمایشات روتینی که برای او تجویز می گردد را به صورت منظم انجام دهد. ارزیابی این آزمایشات در کشف و پیشگیری مشکلات احتمالی مادر و کودک درون شکم او بسیار حائز اهمیت است.

اولین ویزیت در دوران بارداری
در اولین مراجعه بارداری ، متخصص زنان و زایمان درباره موارد زیر با مادر صحبت می کند:

چرخه قاعدگی
روش های استفاده شده برای پیشگیری از بارداری
سوابق بارداری ، نتیجه آن ها و تعداد زایمان ها
سوابق بیماری های زنانه که فرد به آن ها مبتلا شده است
سابقه بیماری های ارثی و ژنتیکی در بین افراد خانواده
سبک زندگی و نوع تغذیه
مصرف الکل و دخانیات
شناخت مکمل ها و ویتامین های مورد نیاز بدن در دوران بارداری
انجام ورزش های کمک کننده
رعایت بهداشت فردی
عدم مصرف خود سرانه دارو
آشنایی با علائم خطرناک در دوران بارداری
و غیره
همچنین پزشک با معاینه و تجویز آزمایش خون و ادرار شما را چکاب اولیه می کند تا از وضعیت جسمانی و میزان سلامتی شما آگاه شود. علاوه بر آن متخصص زنان و زایمان ممکن است معاینات زیر را انجام داده و این موارد را نیز مورد بررسی قرار دهد:

اندازه گیری قد و وزن
معاینه سینه ها و لگن
سنجش فشار خون ، تنفس و نبض مادر
غربالگری دیابت ، هپاتیت ب ، کم خونی ، سرخجه
و غیره

مراقبت های بارداری در ماه اول
مادران باردار باید مراقبت های دوران بارداری هفته به هفته را مورد توجه خود قرار داده و به کمک مشورت با پزشک خود نسبت به آن ها آگاهی های لازم را کسب نمایند.

یکی از علائمی که در ماه اول بارداری اتفاق می افتد خستگی مادر می باشد که علت آن بالا رفتن سطح هورمون های بدن او یا کمبود آهن است. در مواردی که مادر دچار تهوع و استفراغ می شود نیز خستگی و بی حالی به وجود می آید. ممکن است این مشکلات تا سه ماهه دوم یا حتی تا پایان بارداری همراه مادر باشد.

مادر باردار باید دقت داشته باشد که در معرض مواد مخدر و حتی دود ناشی از آن قرار نگیرد تا خطر سقط جنین برای او رخ ندهد. همچنین باید مواد غذایی که مصرف می کند طبق رژیم صحیح و تایید شده از طرف پزشک باشد نه توصیه های اطرافیان.

با توجه به اینکه به هنگام لانه گزینی امکان بروز لکه بینی در مادر وجود دارد بنابراین خونریزی در ماه اول بارداری چنانچه در حد لک و بسیار ناچیز باشد طبیعی است البته برای اطمینان خاطر بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

توجه داشته باشید که به هنگام خونریزی شدید یا درد در ناحیه شکم خود باید بلافاصله به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

از دیگر مراقبت های مربوط به ماه اول بارداری این است که که اگر دمای بدن شما بالاتر از ۳۸ درجه فار نهایت رفت سریعا پزشک خود را مطلع سازید زیرا تب و لرز از علائم عفونت مجرای رحم می باشد.

مراقبت های بارداری در ماه دوم
تهوع و استفراغ در ماه دوم بارداری نیز می تواند ادامه داشته باشد و این امر برای بسیاری از مادران اتفاق می افتد. برای بهبود این وضعیت می توانید قبل از اینکه از رختخواب خود خارج شوید کمی بیسکویت میل کنید. همچنین دمنوش زنجبیل یا نعنا نیز می تواند کمک کننده باشد.

یکی از تغییراتی که می تواند در ماه دوم بارداری بروز می کند نوسانات روحی و روانی است. این نوسانات در موارد حاد باید با پزشک متخصص درمیان گذاشته شود.

بروز واریس در ماه دوم برای برخی از مادران باردار که احتمالا زمینه وراثتی دارند، رخ می دهد. گاهی درد ناشی از این مشکل را می توانید به کمک جوراب های سفت کنترل نمایید اما توجه داشته باشید درباره تمامی مشکلاتتان در طول بارداری باید حتما با پزشک خود مشورت کرده و از او راهنمایی بگیرید.

احتیاط های دوران بارداری
به طور کلی دوران بارداری نیازمند مراقبت و توجه ویژه ای می باشد. از این رو از متخصص زنان و زایمان بخواهید مراقبت های دوران بارداری سه ماهه اول ، مراقبت های دوران بارداری در سه ماهه دوم و مراقبت های بارداری سه ماه سوم را به شما آموزش دهد. تغذیه مناسب و انجام حرکات ورزشی و پیاده روی و همچنین ممنوعیات غذایی و حرکتی نیز از مواردی است که حتما باید طبق نظر پزشک متخصص برای شما تجویز شود.

وزن گیری مادر در دوران بارداری
افزایش وزن در افراد باردار با توجه به سن ، ژنتیک و عوامل مختلف دیگر متفاوت است اما روند معمول در وزن گیری فرد باردار به این صورت می باشد: در سه ماه اول یک تا ۲ کیلو و در شش ماه بعدی حدودا ماهی یک و نیم کیلو

با توجه به توضیحات بالا افزایش وزن نرمال در دوران بارداری یک زن بین ۱۰ تا ۱۲ کیلو می باشد.

تغییراتی که در دوران بارداری رخ می دهد :
وقتی فرایند بارداری برای یک زن بروز می کند، جسم و روح او تحت تاثیر تغییرات هورمونی که در بدن وی به وجود می آید دچار دگرگونی هایی می گردد. از جمله این دگرگونی ها به شرح زیر می باشد:

بزرگ و دردناک شدن سینه ها و حساسیت نوک آن ها
افزایش رشد موهای زائد
حالت تهوع و استفراغ
خستگی و بی حالی
افزایش وزن
بروز اختلالات در خوابیدن
یبوست
سوزش سرمعده
احساس درد نواحی کمر و ران
و غیره