10 فوریه 2020
فوریه 10, 2020

هیستروسکوپی

0 دیدگاه

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی روشی است که جهت بررسی داخل رحم مورد استفاده قرار می گیرد ؛ البته در برخی موارد برای درمان نیز از آن استفاده می گردد ، لذا عمل هيستروسکوپي یک روش تشخیصی – درمانی تلقی می شود. ( دکتر مژگان سادات دادگر )

طی این عمل ، از یک هیستروسکوپ که در واقع نوعی تلسکوپ باریک است و در انتهای آن دوربینی با قدرت بزرگنمایی بالا وجود دارد ؛ استفاده می شود. تصاویری که از طریق این دوربین ثبت می شوند به مانیتور متصل به دستگاه ، ارسال می گردند تا بدین ترتیب پزشک متخصص بتواند درون رحم را مشاهده نماید.

لازم به ذکر است که هیستروسکوپ از راه واژن و دهانه رحم ، به رحم بیمار منتقل می شود ، لذا در این عمل نیازی به ایجاد برش در پوست بیمار وجود ندارد.

کاربردهای هیستروسکوپی

از هيستروسکوپي می توان در موارد ذیل بهره برد :

برای بررسی مشکلاتی از قبیل درد لگن ، خونریزی شدید ماهیانه ، خونریزی غیر معمول واژن ، خونریزی پس از یائسگی ، مشکلات بارداری و سقط های مکرر
جهت تشخیص بیماری هایی اعم از فیبروم و پولیپ رحم
برای معاینه رحم و از بین بردن رشدهای غیرطبیعی در آن
برای درمان فیبروم ، پولیپ ، چسبندگی داخل رحمی و غیره

توجه داشته باشید که منظور از چسبندگی داخل رحمی ، در حقیقت بافت اسکار است که سبب بروز اختلال در سیکل ماهیانه شده و مانع پریود شدن می شود و همچنین منجر به کاهش باروری نیز می گردد.

عمل هیستروسکوپی

عمل هیستروسکوپی به صورت سرپایی انجام می شود ، بنابراین نیازی نیست که فرد جهت انجام آن در بیمارستان بستری شود.

این عمل معمولا در صورت تشخیصی بودن بدون بیهوشی قابل انجام است ؛ ولی در صورت درمانی بودن ، پروسه عمل کمی طولانی تر خواهد بود لذا نیاز است که بیمار حتما یک بیهوشی سبک یا یک آرامبخش دریافت کند.

به طور کلی عمل هيستروسکوپي حداکثر 30 دقیقه به طول می انجامد ، البته شایان ذکر است که این روش در صورتی که تنها جهت تشخیص و بررسی بیماری به کار رود ، حدود 5 الی 10 دقیقه طول خواهد کشید.

آیا هیستروسکوپی دردناک است ؟

در این باره نمی توان یک نظر کلی ارائه داد ؛ چرا که آستانه تحمل در افراد مختلف ، متفاوت می باشد. به نحوی که برخی از خانم ها طی هيستروسکوپي ، تنها احساس درد خفیفی دارند اما در برخی دیگر این درد شدیدتر است.

نگران درد عمل نباشید ، زیرا در صورت احساس درد می توانید از پزشک خود بخواهید جلوی روند افزایش درد را بگیرد.

بهبودی بعد از هیستروسکوپی

اکثریت بانوان ، روز بعد از عمل می توانند به فعالیت های عادی خود برگردند ؛ اگرچه برخی از خانم ها قادر خواهند بود در همان روز به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازند.