16 آوریل 2020
آوریل 16, 2020

پروتز چانه

0 دیدگاه

پروتز چانه

پروتز چانه از زیرگروه های جراحی زیبایی چانه بوده که طی آن چانه های کوچک ، عقب رفته و کوتاه اصلاح و تقویت می شوند. افرادی که به صورت مادرزادی یا بر اثر ضربه و تصادف دچار هر یک از مشکلات ذکر شده هستند می توانند از طریق عمل پروتز چانه نسبت به رفع ایراد موجود اقدام نمایند. ( فوق تخصص جراحی پلاستیک )

متناسب بودن چانه وتوازن آن با اجزای دیگر ، از جمله بینی و پیشانی ، جزء موارد ضروری و مورد نیاز در زیبایی چهره افراد به شمار می آید ؛ لذا کسانی که تحت تاثیر کاستی های این عضو ، از داشتن صورتی زیبا و جذاب محروم هستند می توانند با مراجعه به بهترین جراح پلاستیک و انجام عمل تعبیه پروتز ، تغییر دلخواه را در چهره خود به وجود آورده و زیبایی مدنظر را بدست آورند.

پروتز چانه

در بسیاری از موارد پیش می آید فردی که دچار عقب رفتگی چانه است به دلیل آن که بینی در صورت وی مشهودتر می نماید ، با مراجعه به فوق تخصص جراحی پلاستیک خواستار عمل بینی خود می باشد در حالی که تنها با یک عمل ساده پروتز چانه ، بینی او دیگر بیش اندازه به چشم نیامده و مشکل وی برطرف می گردد.

از این رو افرادی که نیاز به عمل جراحی بینی دارند چنانچه نیاز به تقویت چانه نیز داشته باشند ، جراح متخصص به منظور کسب نتیجه مطلوب تر عمل پروتز چانه را در کنار عمل بینی به او پیشنهاد می دهد. چرا که در صورت وجود کمبود در ظاهر چانه ، هرچقدر هم که بینی به زیبایی عمل شود اما ناهمگونی موجود ، نتیجه عمل بینی را تحت تاثیر قرار داده و زیبایی آن را به طور کامل نمایان نخواهد کرد.
افراد مناسب برای پروتز چانه

در ادامه کسانی که نیازمند تقویت چانه هستند را معرفی خواهیم نمود:

افرادی که فاصله نوک چانه تا گردن آن ها کم است.
هنگامی که چانه شخص به صورت تیز یا مربعی باشد.
افرادی که دچار عقب رفتگی چانه یا همان رتروژنیا هستند.
اشخاصی که چانه ای کوتاه نسبت به بینی و پیشانی خود دارند.
کسانی که دارای غبغب بوده و به عبارتی گردن آن ها گوشتی است.
بیماران مبتلا به میکروژنیا ( این اشخاص دارای چانه های باریک و ضعیف می باشند )

خصوصیات لازم در پروتزهای مورد استفاده برای تقویت چانه

پروتزهایی ایده آل هستند که از ویژگی های زیر برخوردار باشند:

عدم ایجاد عفونت
انعطاف پذیری بالا
عدم ایجاد حساسیت
استحکام و پایداری بالا
سازگاری با بافت های بدن
امکان برداشتن و خارج نمودن آن ها

انواع پروتزهای چانه

پروتزهایی که در تقویت چانه استفاده می شوند معمولا از جنس پروتزهای سیلیکونی و پلی اتیلن متخلخل می باشند. در ادامه هر یک را تشریح می کنیم:
پروتز های سلیکونی

این پروتزها از انواع محبوب بوده که دارای انعطاف پذیری مناسب می باشند. امکان پس زدن یا جابجایی در آن ها بسیار اندک و بروز عفونت به واسطه این پروتزها بسیار کم است. اشکال مختلفی دارند و با توجه به شکل ظاهری آن ها امکان تقویت اطراف چانه نیز محیا می باشد. مزیت دیگر پروتزهای سیلیکون سهولت در خارج نمودن آن ها از بافت است.
پروتزهای پلی اتیلن متخلخل

با توجه به ترکیب شدن این پروتزها با بافت ، احتمال جابجا شدن آن بسیار ناچیز و البته خروج آن با دشواری روبرو است. همچنین شکل دهی در این نوع پروتزها نسبتا سخت می باشد.
نحوه عمل پروتز چانه

در تقویت چانه به کمک پروتز باید پروتز مورد نظر از قبل سفارش و آماده سازی شود. طی انجام عمل پروتز چانه جراح پلاستیک دو روش را برای تعبیه پروتز پیش رو دارد:

برش داخل دهان
برش خارجی

در برش داخلی ، شکاف درون دهان و پشت لب پایینی انجام می گیرد که به دلیل محدودیت دید جراح ، جایگذاری پروتز مشکل تر می باشد اما اسکار عمل ناپیدا خواهد بود. به علت مرطوب بودن داخل دهان ، ریسک بروز عفونت در این روش بیشتر است.
طی برش خارجی ، تعبیه پروتز از طریق شکافی که بر روی پوست و در زیر چانه ایجاد می گردد ، انجام می پذیرد. قرارگیری پروتز در این روش دقیق تر و احتمال ایجاد عفونت پس از آن کمتر است. تنها عیب این روش نمایان بودن اسکار و جای برش می باشد.

پروتز چانه

مزایای پروتز چانه

با انجام عمل پروتز چانه فواید زیر برای بیمار حاصل می شود:

ایجاد توازن در بین اجزای صورت
جلو آمدن چانه و رفع بیرون زدگی بینی
بهبود فرورفتگی احتمالی درعضله چانه
مخفی شدن غبغب و کشیده به نظر رسیدن گردن
عریض شدن چانه و به وجود آمدن انحناهای ظریف و زیبا
از دیگر مزایای قابل توجه ، کوتاه بودن دوره نقاهت پروتز چانه نسبت به دیگر اعمال جراحی می باشد.

هزینه پروتز چانه

فاکتورهای موثر در هزینه پروتز چانه به نوع و جنس پروتز و وسعت عمل بیمار بستگی دارد. چنانچه متقاضی عمل پروتز چانه هستید باید پس از یافتن یک جراح پلاستیک حاذق و با تجربه به مطب وی مراجعه نموده و پس از معاینه و ویزیت ، با او مشاوره داشته باشید. طی جلسه مشاوره هزینه مربوط به پروتز چانه نیز به شما اعلام می گردد.