چگونه از پدر و مادر پیرمان مراقبت کنیم؟

مطمئناً روزی می آید که پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگتان به شما نیاز پیدا می کنند. وقتی این زمان می رسد، ممکن است قبول نکنند که به شما یا هر کس دیگری نیازمند شده اند اما در واقعیت، آنها واقعاً به کسی نیاز دارند درست مثل زمانی می ماند که شما بچه ای کوچک بودید و به آنها نیاز داشتید:

برای دستشویی و حمام رفتن، غذاخوردن، لباس پوشیدن، و امثال این. شاید آن روزها را به خاطر نیاورید اما مطمئناً می دانید که آن روزها وجود داشتند.

پدرو مادر یا پدربزرگ و مادربزرگتان (کسانی که بزرگتان کردند، به شما غذا دادند، از شما مراقبت کردند، برایتان سرپناهی امن فراهم کردند،به شما عشق دادند و از شما حمایت کردند، …) روزی پیر می شوند و به شما نیاز پیدا می کنند. آماده اید؟ آیا می دانید باید چکار کنید؟
نکته مهم (اگر تصمیم می گیرید که خودتان را از این اتفاق طبیعی دور کنید) این است که باید بهترین آسایشگاه سالمندان یا بهترین پرستار را همراه با تسهیلات لازم در خانه خودتان برای آنها فراهم کنید.

اما اگر شما هم مثل من تصمیم می گیرید که خودتان از والدین یا پدر و مادربزرگتان مراقبت کنید، داستان کاملاً متفاوت می شود. در این صورت نه تنها به چیزهای زیادی نیاز پیدا می کنید بلکه به گستره ای از احساسات و عواطف و توانایی ارجح دانستن کسی نسبت به خودتان هم نیاز پیدا خواهید کرد.
1) یادتان باشد که این آنها هستند که شما را آنچه هستید کرده اند. آنها حداقل 5 تا 10 سال همه نیازهای ریز و درشت شما را برآورده کرده اند. پوشکتان را عوض کرده اند، حمامتان کرده اند، برایتان لالایی خوانده اند که بخوابید، نیمه شب که گریه می کردید از خواب بیدار شده اند و نیازتان را برطرف کرده اند و خیلی خیلی چیزهای دیگر. کمی به آن فکر کنید.

2) این واقعیت را در نظر بگیرید که آنها احتمالاً بدون تجملاتی مثل تفریح و مسافرت؛ مبلمان جدید، جدیدترین مد لباس، بهترین وسیله نقلیه، و امثال این همه این کارها را برایتان کرده اند. آنها همه آنچه داشته اند را برای شما گذاشته اند.

3) یادتان نرود که بدون آنها اصلاً وجود نداشتید. آنها بودند که انتخاب کردند شما به دنیا بیایید. چه چیز بهتر از این عشق را به شما نشان می دهد؟ .
4) به این فکر کنید که چقدر زندگی که خودشان داشتند نسبت به زندگی که برای شما ساختند سخت تر و متفاوت بوده است. خیلی طبیعی است که پدر و مادر همیشه بهترین چیز را برای فرزندشان نگه دارند اما آیا واقعاً اینها را می فهمید و قدردان آن هستید؟
5) والدین یا پدر و مادربزرگ شما فداکاری های زیادی در زندگیشان کردند تا بتوانید زندگی بهتری داشته باشید. فکر نمی کنید شما هم باید همین کار را برای آنها بکنید؟ چطور می توانید همه آنچه که به شما دادند را به آنها برگردانید؟ اگر تصمیم بگیرید که آنها را به یک آسایشگاه سالمندان بسپارید باید همه تلاشتان را بکنید که بهترین مکان را برای آنها انتخاب کنید.

حتماً مرتب به آنها سر بزنید (حداقل هفته یک یا دو بار)، برای آنها وقت بگذارید، نیازهایشان را فراهم کنید و … اگر تصمیم میگیرید که آنها را در خانه خودتان نگه دارید، دقت کنید که همه مایحتاجشان را فراهم کنید (ویلچر، تخت بیمارستانی، پرستار، رژیم غذایی مناسب، ورزش کافی و …).

یادتان باشد که آنها خیلی بیشتر از شما رنج می کشند اما به زبان نمی آوند. آنها تلاش زیادی برای راحتی شما در طول زندگیشان کرده اند و حداقل حقشان این است که زندگی را در دوران پیری برایشان فراهم کنید که سالهای آخر عمرشان را در راحتی بگذرانند.
و برای آن درصد کم از کسانی که این مقاله را می خوانند و فکر می کنند، “والدین یا پدر و مادربزرگ من هیچ کاری برای من نکردند” یا “آنها زندگی توام با بدبختی برای من فراهم کردند” یا “وقتی بچه بودم خیلی کارهای بیشتری می توانستند برایم بکنند” و امثال اینها، باید بگویم که این را در نظر بگیرید شما به خاطر “عشق و حمایت بی قید و شرط” آنها بوده که به اینجا رسیده اید پس بااینکه ممکن است احساس نکنید که چیزی به آنها بدهکارید، شاید باید شخص مهمتر و بهتری می شدید تا به آنها کمک میکردید.

شاید به طریقی متفاوت یا در سطحی متفاوت باید آنها را بشناسید و یا شاید هم بالاخره بفهمید که چرا وقتی بچه بودید، آنها این انتخاب ها را کردند. اگر سعی نکنید الان به آنها نزدیک شوید . کمکشان کنید، دیگر هیچوقت این فرصت را پیدا نمی کنید. وقتی از این دنیا بروند دیگر نمی توانید پاسخی برای سوالات زیادی که در ذهنتان وجود دارد پیدا کنید.

از کی اینقدر پیر به نظر رسیدند؟ همیشه فکر میکردید که آنها همان شکلی هستند که وقتی دبیرستانی بودید بودند اما اینطور نیست. یک روز نگاهتان به آنها افتاد و دیدید که چقدر پیر یا حتی مریض شده اند. همین وقت است که می فهمید باید از آنها مراقبت کنید درست مثل زمانیکه آنها از شما مراقبت می کردند. این موقع است که باید برنامه ریزی کنید و زندگیتان را طوری تنظیم کنید تا بتوانید از آنها هم مراقبت کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که با پدر و مادرتان حرف بزنید تا ببینید برای آینده شان چه برنامه ریزی کرده اند. هیچکس دوست ندارد پیر و مریض شود تا دیگر قادر نباشد از خودش مراقبت کند اما گاهی اوقات در زندگی این اتفاق می افتد. وقتی متوجه شدید که این اتفاق برای پدرومادرتان افتاده دیگر نباید با آنها درمورد آینده شان حرف بزنید.

به این فکر کنید که آیا می توانید مسئول مراقبت از آنها و حفظ سلامتیشان باشید؟ در یک جمع خانوادگی درمورد این مسئله با آنها حرف بزنید و وقتی تصمیم گرفته شد که شما از آنها مراقبت کنید، باید زندگیتان را برای آن آماده کنید. ممکن است مراقبت از والدین تغییرات زیادی را در زندگیتان ایجاد کند.

وقتی پدر و مادرتان به خانه شما منتقل شوند، یعنی برای همه اعضای خانواده تغییراتی ایجاد می شود. اگر فکر می کنید که در سنی هستند که کس دیگری باید از آنها مراقبت کند، باید خانه و زندگیتان را برای این منظور مهیا کنید. همه اعضای خانواده باید خودشان را برای این تغییرات آماده کنند. شاید مجبور شوید دکوراسیون خانه را تا اندازه ای تغییر دهید تا فضای بیشتری باز شود یا شاید هم مجبور شوید برایشان پرستار بگیرید که خود به فضایی مناسب نیاز دارد.

اگر قرار است که والدینتان را به آسایشگاه بسپارید بهتر است که به دنبال یک محل مناسب باشید. شما می خواهید آنها جایی باشند که هم شما و هم خودشان احساس راحتی کنید و بتوانید به راحتی به آنها سر بزنید. تا دقیقه آخر صبر نکنید تا مجبور شوید در جایی که پیش آمد آنها را بگذارید. با دقت بهترین مکان را برای آنها پیدا کنید که همه نیازهای آنها را برآورده کند.

اگر بخاطر بیماری والدینتان می خواهند با شما زندگی کنند، همه وسائل آسایش و راحتی آنها را طوری که برای بیماریشان بهتر باشد مهیا کنید. نیازی نیست که این تغییرات یک شبه اتفاق بیفتد شما و خانواده تان می توانید از قبل برنامه ریزی کنید و خودتان را برای این مسئله آماده کنید. وقتی آخر کار تصمیم بر این شود که والدینتان دیگر نمی توانند از خود مراقبت کنند، برای هر دو شما به یک میزان سخت خواهد بود.
دیدن اینکه والدینمان پیر یا بیمار می شوند یکی از سخت ترین چیزهایی که برایمان اتفاق می افتد. شما دوست دارید والدینتان در ذهنتان همیش جوان، شاداب و فعال باشند ولی متاسفانه اینطور نخواهد بود. با گذر زمان آنها پیر و مریض می شوند و بیشتر از قبل به شما نیاز پیدا می کنند. سعی کنید همین الان با این موقعیت روبه رو شوید نه وقتی که دیگر دیر شده باشد. با بالاتر رفتن سنتان می فهمید که آنها هم دارند پیر می شوند و به موقعیتی در طول زندگیشان رسیده اند که روز به روز بیشتر به شما نیاز پیدا می کنند.

وقتی این را فهمیدید، زمانش می رسد که زندگیتان را برای مراقبت از آنها آماده کنید. این همان چیزی است که همه ما دوست داریم برای عزیزانمان انجام دهیم. مراقبت از والدینتان احساس بسیار خوبی به شما میدهد و اگر دارای فرزند باشید، می توانید الگوی خوبی برای آنها شوید. کسی چه می داند، یک روز هم آنها باید از شما مراقبت کنند.