به گزارش «مبلغ»- آیین بزرگداشت مقام فرهنگی و ادبی عسگر شاهی ‌اردبیلی، شاعر و ادیب برجسته کشور با حضور جمع زیادی از استادان، شاعران و علاقه ‌مندان به شعر و ادب فارسی در تالار شهید مطهری(ره) انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد. محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ابتدای این آیین طی سخنانی گفت: تردیدی نیست که استان اردبیل، خطه ای مفاخرخیز است، از شیخ صفی‌الدین تا محقق اردبیلی و استاد شاهی زاده اردبیلی، بسیاری از فرهیختگان، مفاخر و مشاهیر این دیار، تأثیر قابل توجهی بر فرهنگ ایران داشته و دارند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: استاد شاهی اردبیلی در آثار خود معارف حکمی و عرفانی را به نیکویی درآمیخته و به دقت استنادات و شواهد خویش را نیز بیان کرده است.

او اضافه کرد: آنچه استاد شاهی بیان می کند در حقیقت از درون او می جوشد و می خروشد و این از خصائل حکیمان است. رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پایان گفت: استاد شاهی اردبیلی از آن دست استادانی است که گذشته پرافتخار ما را با امروز پیوند می زند تا ارتباط ما با فرهنگ و اندیشه غنی و پرافتخار ایران زمین همواره پایدار بماند.

در ادامه این مراسم کاظم نظری ‌بقا عضو انجمن حافظ اردبیل، غزلی را که درباره استاد شاهی سروده بود برای حاضران قرائت کرد. آشنایی جوانان با اندیشه حسینی با شعر استاد شاهی سپس علیرضا عبدی معاون وزیر آموزش و پرورش پیام وزیر به این آیین را قرائت کرد و گفت: استاد شاهی اردبیلی، در اشعار خود تصویر باشکوهی را از امام حسین (ع) ترسیم کرده که حماسه ساز و قهرمان همه عرصه هاست. لذا بخش زیادی از نوجوانان و جوانان اردبیل و حتی ایران از طریق اشعار او با امام حسین (ع) آشنا شده اند.

تأثیر شگرف مفاخر اردبیل بر فرهنگ ایرانی

شاهی و ورود به ساحت های فرا عقلی منوچهر صدوقی سها مدرس حکمت و عرفان اسلامی نیز در این آیین با تأکید بر اینکه شعر از اندیشه جدا نیست، شعر ساختنی نیست و آمدنی است، گفت: وقتی کتاب استاد شاهی اردبیلی با عنوان «از ابتدا تا ابتدا» را دیدم با شاعری مواجه شدم که علیرغم شاعری دارای مطالب عرفانی و حکمی اند و به ساحت فرا عقل نیز وارد شده اند. او تأکید کرد: در کتاب «از ابتدا تا ابتدا» مطالب قابل تأملی وجود دارد که قابل استفاده و شرح و توضیح است. از جمله اینکه در این کتاب، عنوان« عبور از عقل» را مطرح کرده اند که حاکی از آن است که ایشان عقل را از ساحت مرسوم آن خارج کرده و به ساحت فراعقل وارد شده اند.

استحکام و اصالت شعری استاد شاهی اسماعیل امینی استاد زبان و ادب فارسی نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: آثار ادبی استاد شاهی ضمن حفظ استحکام و اصالت شعری، برای عموم مردم قابل درک و فهم است و دارای نشاط و سرزنده گی خاصی نیز هست. از اینرو شعر و اندیشه این استاد برجسته کشور تأثیرقابل توجهی روی نسل های جدید ایران برجای گذاشته است.

درادامه علیرضا قزوه شاعر و محقق ادبی، ابیاتی از اشعار خود را قرائت و به استاد شاهی تقدیم کرد. استاد عسگر شاهی اردبیلی نیز در مراسم طی سخنانی ضمن تقدیر از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در برگزاری این آیین بزرگداشت، طی سخنان کوتاهی به اهمیت و جایگاه شعر و شاعری در جهان هستی پرداخت و برخی نکات حکمی و عرفانی کتاب «از ابتدا تا ابتدا» را شرح و توضیح داد. در پایان این آیین، نشان زرین و لوح تقدیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، هدیه‌ای از طرف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و لوح تقدیر و هدیه وزیر آموزش و پرورش به این شاعر و ادیب برجسته کشور اهدا گردید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *