یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما پول زیادی را نصیب لئوناردو دیکاپریو کرد. «تایتانیک» (Titanic) را یکی از بهترین فیلم های دهه ی ۱۹۹۰ می دانند و با فروش بیش از ۲/۲ میلیارد دلار، کماکان در بین ۵ رتبه ی برتر فروش گیشه قرار دارد. لئوناردو دیکاپریو به لطف یکی از بندهای قراردادش در نهایت درآمد زیادی از این فیلم کسب کرد و از این جهت با فاصله ی بسیار زیادی از همبازی خود کیت وینسلت سبقت گرفت.

حالا همه نام بازیگران اصلی فیلم «تایتانیک» را می دانند، اما در سال ۱۹۹۷ آن ها شهرت چندانی نداشتند و بازیگران تازه کار اما آینده داری محسوب می شدند.

با این حال، کیت وینسلت کماکان دستمزد خوبی برای نقشش در این فیلم دریافت کرد که ۲ میلیون دلار بود. این مبلغ برای یک بازیگر جوان و نه چندان شناخته شده به طور حتماً بسیار زیاد بود.

وینسلت البته شایستگی این دستمزد را داشت – او ساعت های طولانی کار کرده بود، زمان زیادی را در آب یخ گذرانده بود، به ذات الریه ی شدید مبتلا شده بود و حتی نزدیک بود در حین فیلمبرداری غرق شود.

وینسلت با از خودگذشتگی خود را وقف فیلم کرد و این دستمزد را به شایستگی برای کار عالی اش دریافت کرد.

وینسلت گرچه پول زیادی برای نقش خود گرفت، اما به اندازه ی همبازی اش، لئوناردو دیکاپریو نبود. دیکاپریو که در آن زمان بازیگر شناخته شده تری بود برای نقش خود ۲/۵ میلیون دلار دستمزد گرفت.

سابقه ی کاری بیشتر او و موفقیت فیلم هایش در گیشه احتمالاً دلیل بیشتر بودن دستمزد او بود.

با این حال، دیکاپریو در نهایت ۲۰ برابر بیشتر از وینسلت از پروژه «تایتانیک» کسب درآمد کرد. اما چگونه؟ دیکاپریو که موفقیت «تایتانیک» را پیش بینی کرده بود، با استودیوی فیلمسازی توافق کرد ۱/۸ درصد از کل درآمد فیلم به او تعلق گیرد.

احتمالاً وقتی فیلم «تایتانیک» موفق شد رکورد فروش گیشه را بشکند و جوایز زیادی دریافت کند، دیکاپریو خود نیز شوکه شده بود.

به لطف این موفقیت، در مجموع ۴۰ میلیون دلار از فیلم «تایتانیک» نصیب دیکاپریو شد. «تایتانیک» ۲/۲ میلیارد دلار فروش کرد و دیکاپریو نیز به اندازه ی سهم خود از آن منتفع شد.

گفته می شود دیکاپریو بخشی از درآمدهایش را به کارهای خیر اختصاص می دهد.

میلوینا دین آخرین بازمانده ی کشتی تایتانیک بود. او در آن زمان در خانه ی سالمندان زندگی می کرد و از پرداخت هزینه های خود ناتوان بود. دون مولان، نویسنده ی ایرلندی تصمیم گرفت دست به کار شود و کاری برای این زن کند. او بنیاد میلوینا را به راه انداخت که برای کمک به او در پرداخت هزینه های درمانی اش پول جمع می کرد. دیکاپریو به همراه وینسلت و جیمز کامرون، کارگردان فیلم «تایتانیک» به این بنیاد پول اهدا کردند. میلوینا نیز مجبور نشد یادگاری هایش از کشتی تایتانیک را برای تأمین هزینه هایش بفروشد.

۵۷۲۴۵

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *