دادگاهی در مسکو دستور بازداشت «الکساندر رودنیانسکی» تهیه‌کننده سینما و «ایوان ویریپاف» کارگردان تئاتر را به دلیل اشاعه اطلاعات نادرست درباره ارتش روسیه صادر کرد.

جلسات اولیه دادگاه علیه «رودنیانسکی» و «ویریپاف» در تاریخ ۲۷ آوریل برگزار شد اما نتایج آن اخیرا توسط دادگاه گزارش شده است.

به گفته سرویس مطبوعاتی دادگاه، «رودنیانسکی» و «ویریپاف» در خارج از روسیه مستقر هستند و زمانی که مقامات روسی موفق به بازداشت یا استرداد آنها شوند، در بازداشت قرار خواهند گرفت. وزارت کشور روسیه علاوه بر این «ویریپاف» را در فهرست تحت تعقیب فدرال قرار داد.

«رودنیانسکی» متولد کی‌یف در دهه‌های اخیر یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های سینمای روسیه بوده است. او روسیه را چند روز پس از آغاز تهاجم همه جانبه این کشور به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ ترک کرد و بارها آشکارا علیه حمله به اوکراین صحبت کرده است. در اکتبر ۲۰۲۲، وزارت دادگستری روسیه رودنیانسکی را یک «عامل خارجی» اعلام کرد.

این تهیه‌کننده فیلم در حال حاضر بین اوکراین، اروپا و لس آنجلس نقل مکان می‌کند و طبق گزارش‌ها، در حال حاضر در جشنواره فیلم کن حضور دارد. او تهیه‌کننده بیش از ۳۰ فیلم شامل چهار فیلم نامزد اسکار در بخش بهترین فیلم خارجی از جمله «بی‌عشق» و «لویاتان» بوده است.

«رودنیانسکی» سال گذشته در گفت‌وگو با ورایتی عنوان کرد که به طور کامل روابط خود را با روسیه قطع کرده است.

«ویریپاف» نیز یک نمایشنامه‌نویس، کارگردان معروف است که در ورشو زندگی و کار می‌کند و او نیز مخالفت جدی حمله روسیه به اوکراین بوده است.

۵۷۵۷

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *